Lóczy Lajos geológus, geográfus halálának 100. évfordulóján az MTA Földtudományok Osztálya és a Magyarhoni Földtani Intézet a sokszínű életmű emlékére kötetet állított össze.
A tudós magyarországi kutatásainak középpontja a Balaton és környékének földtani elemzése. Évtizedekig tartó, széleskörű kutatásai eredményeit a 32 kötetes Balaton monográfiában írta meg. A század elején rajzolt térképei, tanulmányai, az MTA vagy a Természettudományi Társulat gondozásában megjelent könyvei megtalálhatók a KSH Könyvtár állományában is. Jelen emlékező kötetben 15 tanulmány kapott helyet, melyek nagyrészt a Balaton kutatásának újdonságaival ismertetik meg az olvasót, Lóczy Lajos tudományos munkájának máig ható eredményeire épülve. Így olvashatunk többek között a Balaton alatti törésrendszerről, a Balaton-felvidék alkálibazalt-vulkanizmusáról, a szél felszínalakító munkájáról, a Balaton iszapjának ásványairól, gázok „szellemképéről” a balatoni üledékekben, a rejtőzködő vizekről, végül pedig a Balaton és térségének térképen való ábrázolásáról a különböző korokban.
Lóczy a Balaton kutatása mellett foglalkozott a Himalája tektonikájával vagy a földrajz egyetemi oktatásának kérdésével. Ő kezdeményezte az Erdélyi-medence rendszeres geológiai és geomorfológiai feltárását. Jelentős érdemei vannak az erdélyi kősó- és földgázkincs felfedezésében is. A rétegtanban és az őslénytanban is kiemelkedő eredményeket ért el. Nemzetközi visszhangot is kiváltott a gróf Széchenyi Béla által vezetett kelet-ázsiai expedíció tagjaként végzett tudományos feltáró tevékenysége.
Babinszki Edit – Horváth Ferenc (szerk.) : A Balaton kutatása Lóczy Lajos nyomdokán
Budapest, Magyarhoni Földtani Társulat, 2020. 339 p.
Raktári jelzet: 859721