100 éve született Stanisław Lem (1921–2006) lengyel science fiction-író
Könyvei 41 nyelven, több mint 27 millió példányban keltek el. Egykor ő volt az egyik legolvasottabb nem angol nyelven író sci-fi-szerző a világon. Munkáiban gyakran bocsátkozik filozófiai elmélkedésekbe a technológiáról, az intelligencia természetéről, a kétoldalú kommunikáció és a kölcsönös megértés nehézségeiről vagy az emberi korlátokról és az emberiség világegyetemben elfoglalt helyéről. Lem leggyakoribb témái az emberek és a tőlük jelentősen eltérő idegen fajok közötti kapcsolat, az emberiség technológiai jövője, valamint az ember helye a jövő társadalmában.
Legismertebb műve, a Solaris (1961) című regénye 60 éve jelent meg, az író születésének centenáriumának apropóján a Helikon Kiadó ünnepi kiadásban jelenteti meg, a Sztalker Csoport pedig a POKET zsebkönyvsorozat 43. köteteként adja ki. A regény cselekménye teljes egészében egy távoli bolygó, a Solaris felszíne felett lebegő űrállomáson játszódik, ahová a főhős Chris Kelvin pszichológus érkezik a személyzet negyedik tagjaként. A Solarist egyetlen gigantikus, óceánszerű értelmesnek feltételezett élőlény (az „óceán”) lakja, akivel az emberiség szeretné felvenni a kapcsolatot. A könyvet először 1972-ben Andrej Tarkovszkij filmesítette meg, a film fókusza az emberi kapcsolatok bemutatására tevődött. 2002-ben Steven Soderbergh is filmre adaptálta azonos címmel, ezúttal a feldolgozás hangsúlya a főhős és szerelme kapcsolatán van.
Egy másik ismert regénye, Az Úr hangja az idegen civilizációkkal való kapcsolatteremtés nehézségeiről szól, ebből a regényből 2018-ban Pálfi György azonos címmel filmadaptációt készített Polgár Csaba főszereplésével.
Lem 1997-ben Krakkó díszpolgára lett. Wieliczkaban és Krakkóban utcát neveztek el róla. 2020 decemberében a lengyel parlament 2021-et Stanisław Lem évének nyilvánította.