100 éves a Nemzetközi PEN Club – A világ íróinak nemzetközi szövetsége
A szervezet neve a „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből ered, de ma már a „Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists” (költők, drámaírók, szerkesztők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből áll össze, és magában foglalja az irodalom bármely formájának íróit, például az újságírókat és a történészeket is.
Az első PEN Clubot Catherine Amy Dawson Scott alapította 1921. október 5-én Londonban, első elnöke John Galsworthy volt, majd halála után, 1933-tól H. G. Wells. Első tagjai többek között Joseph Conrad és George Bernard Shaw voltak. Elnökei pedig olyan neves írók, mint például E. M. Forster, Heinrich Böll, Arthur Miller, Mario Vargas Llosa, illetve Konrád György író, aki 1990 és 1993 között elnöke, majd utána alelnöke volt a Clubnak. A Nemzetközi PEN Club a különböző népek irodalmának kölcsönös megismerését, közös érdekű irodalmi kérdések megoldását kívánja elősegíteni. Központja Londonban van, hivatalos nyelve az angol és francia. Minden országban léteznek alközpontok, amelyek nyelvi alapokon szerveződnek. Kongresszusait évente más-más országban szervezik meg, valamint regionális konferenciákat, kerekasztal-megbeszéléseket támogat.
A Magyar PEN Club 1926-ban alakult meg, első elnöke Rákosi Jenő volt, főtitkára pedig Radó Antal. Az elnökséget 1930-ban Kosztolányi Dezső vette át, az ő érdeme volt, hogy 1932-ben a PEN Club Budapesten tanácskozhatott. Az itt elfogadott 3. sz. határozat kimondta: „A szomszédos országok PEN Clubjai, különösen azoké, amelyek barátsága még nem mondható egészen zavartalannak, tartsanak időközben külön regionális üléseket”. Magyarország német megszállása után a magyar PEN Clubot feloszlatták és csak 1945 után alakulhatott újra. A Magyar PEN Club jelenlegi elnökei: Temesi Ferenc és Böszörményi Zoltán.