140 éve született Virginia Woolf (1882–1941) angol regényíró, esszéista, novellista, kritikus
1882. január 25-én Adelina Virginia Stephenként látta meg a napvilágot egy londoni felső-középosztálybeli családban. Apja, Sir Leslie Stephen, híres irodalmár-filozófus és a Viktória-kor egyik legismertebb kritikusa volt. Apjának köszönhetően irodalmi légkörben töltötte gyermekkorát: iskolába nem járt, nevelői és szülei tanították, kivételes műveltségét pedig apja könyvtárában szerezte. Nagyon korán eldöntötte, hogy író akar lenni. 1912-ben ment feleségül Leonard Woolf-hoz. Mentális betegsége és hangulatingadozásai egész életére hatással voltak, de irodalmi termékenysége kisebb szünetekkel bár, de töretlen volt egészen a haláláig.
Virginia Woolf legismertebb művei: a Mrs. Dalloway, az Orlando, a Jacob szobája és a Világítótorony.
Woolf 35 éven keresztül dolgozott kritikusként a Times Literary Supplementnek; éles és hiteles kritikáinak köszönhetően nagy befolyással volt az irodalmi életre. Az 1910-es években a lap és az írónő köré csoportosuló értelmiségiek Bloomsbury-kör néven váltak ismertté (Bloomsbury annak a londoni negyednek a neve, ahol a tagok laktak és dolgoztak, köztük Virginia és a férje is), és az 1930-as évek közepéig ők voltak a radikális értelmiségi elit legnagyobb hatású csoportja Angliában.
1917-ben férjével közösen, egy kis kézihajtású nyomdagéppel, önerőből egy könyvkiadó vállalkozást alapítottak Hogarth Press néven. Olyan híres írók műveit jelentették meg, mint Gorkij, Rilke, Freud, T. S. Eliot, Robert Graves és Katherine Mansfield. Ők jelentették meg – Angliában elsőként – Madách Imre: Az ember tragédiája című művét angol nyelven. A kiadó ma is működik.
Woolf Flush című kevésbé ismert könyve egy elbűvölő történet egy cocker spánielről, aki a betegeskedő költőnő, Elizabeth Barrett házába kerül, ahol mindenféle kalandba keveredik, végül a távoli Itáliában köt ki egy másik jeles költő, Robert Browning társaságában. A kutyaperspektívából, remek humorral megírt mű a 19. századi angol értelmiségi réteget is bemutatja. A szerző a kettős (kutya- és költő-) életrajzot Elizabeth Barrett két Flush-verse és férjével folytatott levelezése alapján alkotta meg.
Virginia Woolf: Flush
Budapest, Magvető Kvk., 2021. 149 p.
Raktári jelzet: 675745
A könyvtárban itt található.