80 éve hunyt el Stefan Zweig (1881–1942) osztrák író, költő, műfordító
Összegyűjtöttünk 10 érdekességet az osztrák íróról:
1. 1901-ben jelent meg első kötete Ezüstös húrok címen, amelynek költeményein elsősorban a francia szimbolizmus hatása érződött. Zweig ekkor mindössze 20 éves volt.
2. Műfordítói tevékenységéről is ismert, megjelentek fordításai többek között Émile Verhaeren, Charles Baudelaire, Paul Verlaine műveiből.
3. Stefan Zweig megszállott kéziratgyűjtő volt. Gyűjteményének első darabjára, egy Brahms-kéziratra 15 évesen tett szert.
4. Az első világháború kitörésekor önként jelentkezett katonának, de alkalmatlansága miatt elutasították és a honvédelmi minisztérium archívumába helyezték, ahol Rainer Maria Rilkével dolgozott együtt.
5. A háború szörnyűségei és a francia békeharcos Romain Rolland hatására egyre inkább háborúellenes lett. Az 1917-ben írt Jeremiás című háborúellenes drámája hűen tükrözi ekkori emberi-politikai állásfoglalását.
6. 1927-ben jelent meg Csillagórák című történelmi tanulmánykötete, amelyben az európai történelem 12 sorsdöntő pillanatát mutatta be.
7. Történelmi személyekről (Fouché, Marie Antoinette, Stuart Mária) szóló regényes életrajzai a két világháború között igencsak népszerűek voltak.
8. 1933 márciusában került a mozikba megfilmesített novellája az Égő titok. A mű címe tekintettel a Reichstag-tűzre alkalmat adott a gúnyolódásra, ezért Joseph Goebbels megtiltotta a film vetítését és megparancsolta Zweig összes könyvének eltávolítását a könyvesboltokból. 1936-ban Németországban betiltották a könyveit. Miután 1934-ben a nemzetiszocialisták hatalomra kerültek Németországban, a már Ausztriát is erősen fenyegető politikai változások miatt Londonba emigrált.
9. A második világháború kitörése után Zweig felvette az angol állampolgárságot. Elhagyta Londont, majd New Yorkon, Argentínán és Paraguayon keresztül eljutott Brazíliába. Itt született 1941-ben Zweig utolsó és egyben legismertebb elbeszélése, a Sakknovella. Ez a remekmű megrázó tiltakozás a hitlerizmus embertelensége ellen.
10. Brazíliában kezdte írni önéletrajzi visszaemlékezését, amely Búcsú a tegnaptól címmel csak halála után, 1945-ben jelent meg.