Az irodalom a családban marad 2.: Závada Pál és fia, Závada Péter
Az irodalom a családban marad című sorozatunkban ezúttal Závada Pál Kossuth- és József Attila-díjas író, szerkesztő, szociológus és fia, Závada Péter költő, drámaíró, zenész irodalmi munkásságát és az egymáshoz fűződő viszonyukat mutatjuk be.
Závada Péter először Akkezdet Phiai hiphopcsapat szövegírójaként és rappereként Újonc Peti néven lett ismert, később vált elismert költővé és drámaíróvá. Az irodalmi út kezdete nemcsak a zenei gyökerek, hanem az édesapja, Závada Pál miatt sem volt egyszerű számára: Péter emiatt publikálta az első verseit álnéven. Végül mégis arra jutott, hogy egyrészt ennél bátrabb, másrészt úgyis kiderülne, ki van az álnév mögött. Az édesapjának nem szokta előre megmutatni az írásait, egyrészt mert nem foglalkozik versekkel, másrészt mert apaként elfogult: nem akar túl szigorú lenni, de túl engedékeny sem. Édesapjával jó és szoros kapcsolatot ápol: Péter kilencéves volt, amikor elvesztette az édesanyját, így apja nevelte fel egyedül. 2009-ben a Jelenkorban jelentek meg először versei. Költeményeit többek között az Élet és Irodalom, az Alföld, a Holmi, a Műút, a Bárka és a Helikon közölte. Első verseskötetét Ahol megszakad címen a Libri Kiadó adta ki 2012-ben, azóta egy drámája és még 3 verseskötete jelent meg, a legutolsó Gondoskodás címen 2021-ben, amit Libri irodalmi díjra is jelöltek. Számos színdarab dramaturgja, zeneszöveg írója. A 2019-ben az Örkény Színházban, Bodó Viktor rendezésében bemutatott A Kertész utcai Shaxpeare-mosó című darab írója, ami megkapta a Színikritikusok díját legjobb előadás kategóriában 2021-ben.
Závada Pál a Jadviga párnája című regényével szerzett országos ismertséget, amiből 1999-ben díjnyertes film készült Tóth Ildikó, Bodó Viktor és Ónodi Eszter főszereplésével. 2021-ben pedig a Természetes fény című kisregénye került filmvászonra, ami a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Ezüst Medve-díjat kapott. Az Egy piaci nap című regényét színpadra alkalmazta Mohácsi István és Mohácsi János. A színpadi adaptáció 2018-ban elnyerte a Színikritikusok díját a legjobb színpadi szöveg/dráma kategóriában, 2019-ben pedig megkapta a Kortárs Magyar Dráma-díjat. 2022-ben Apfelbaum: Nagyvárad, Berlin címen jelent meg regénye. Fiával, Péterrel még nem jelent meg közös munkája.